Connect with us

Jersey Flegg Cup (u21's)

Flegg Sharks chalk up 50 in thrashing the Thunderbolts

Flegg Sharks chalk up 50 in thrashing the Thunderbolts (Photo : Steve Montgomery)
Flegg Sharks chalk up 50 in thrashing the Thunderbolts (Photo : Steve Montgomery)

Flegg Sharks chalk up 50 in thrashing the Thunderbolts

Author : Sharks Media

Flegg Sharks chalk up 50 in thrashing the Thunderbolts

In their most impressive attacking performance of the 2022 season, the Jersey Flegg Sharks have scored nine tries in a 50-16 victory over the Victorian Thunderbolts.

The Sharks were dominant in a first half which saw them lead 28-6, before going on with the job in the second period to continue their push for a Finals berth.

Build your own Flexi ticket
With the battle won in the middle of the field it was the men on the outside to take advantage, with eight of the nine tries scored by the Sharks backs, fullback Kane Ball and winger Tom Rodwell notching doubles.

Coach George Ndaira was understandably satisfied with his team’s performance.

“It was really good to see the boys start the game on a good note and get off to a good lead, that set the game up for us,” Ndaira said.

“We were a bit more controlled. There is nothing wrong with our attack, we can score points, at times we’ve got to understand when to play footy and when to get through out sets and put them under pressure. But the boys are coming along.”

“It was good to put back to back wins together,” Ndaira added.

Ironically it was prop Toby Boothroyd to register the Sharks first points just five minutes into the contest, however soon after it was Ball touching down as the home team led 12-0 inside the opening 10 minutes of the match.

Victoria would respond with their first try of the match, but from that point it was all the Sharks in the opening half, three more tries before the break, the last of those to half back Ryan Rivett who also kicked seven goals from nine attempts on the night, giving the Cronulla side a commanding lead.

The Thunderbolts would post the opening try of the second half, but the remainder of the contest was largely one-way traffic, the final try of the match to Ball, who scooped up the football two metres out from his goal line before running the length if the field, in one of the highlights of the night.

Sharks deliver the win, Aramex deliversthe goods
The win and two competition points sees the Sharks consolidate fourth position on the ladder and mount some pressure on the teams ahead of them.

The young Cronulla team are now just one point behind the second placed Dragons and third-placed Knights, with a match next Saturday afternoon against the Eels.

SHARKS 50 – 16 Thunderbolts 

Related Links

sharks.com.au

Jersey Flegg Rnd 17 Results, ladder & Players’ Stat’s

Sharks v Thunderbolts Action Photo’s

HNWP Sharks win their way into Grand Final

Related Links

Sharks.com.au

HNWP Grand Final Draw & Results

HNWP Semi Final results, Ladder & Players’ Stat’s

More Women’s Rugby League news

Marymount College claim historic Confraternity title

ASSRL Champ’s Day 1

ASSRL Champ’s Day 2

ASSRL Champ’s Day 3

ASSRL Champ’s Day 4

ASSRL Champ’s Day 5

ASSRL Champ’s Day 6

Australia’s top 50 Under 18 Rugby League Players

Australia’s top 50 Under 15 Rugby League Players

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3:00 pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10 pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH REPLAYS HERE

9.30 am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40 am: NSW CCC 74 – 0 CAS (18)
11.50 am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1:00 pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10 pm: WA 26 -18 Victoria (15)

Monday, July 4 – WATCH REPLAYS HERE

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC 16 – 18 NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria 36 – 0 NT (15)
2:00 pm: ASSRL Goannas 16 – 18 WA (15)

Tuesday, July 5 – WATCH LIVE HERE

Game 12: 9.20am – 15 Years Pool A Group 2 – QSS White v ACT
Game 13: 10.30am – 18 Years Selection Match 1 – ACT 26 – 6 CAS
Game 14: 11.50am – 15 Years Pool A Group 1 – NSWCCC 6 – 18 QSS Maroon
Game 15: 1.00pm – 18 Years Semi Final 1 – NSWCCC 8 – 30 NSWCHS
Game 20: 2.20pm – 18 Years Semi Final 2 – QSS v NSWCIS

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 QLD Maroon v NSWCIS
2:00 pm: 15 Years Semi Final 2 NSWCHS v NSWCCC

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2:00 pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (QSS 32 – 16 NSWCHS)

2:00 pm: 18-Years Championship Final QSS 32 – 16 NSWCHS

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle 

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High ACTION PHOTO’S

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Jersey Flegg Cup (u21's)