Connect with us

Harvey Norman Womens Premiership

HNWP Sharks win their way into Grand Final

HNWP Sharks win their way into Grand Final (Photo's & Ani : Steve Montgomery)

HNWP Sharks win their way into Grand Final

Author : Sharks Media

HNWP Sharks win their way into Grand Final

Sharks deliver the wins, aramex delivers the goods

The Harvey Norman Women’s Premiership Sharks have a chance to deliver the Club its first senior women’s title after beating Mounties to qualify for the Grand Final.

Playing against a physical Mounties side, the Sharks went in with the perfect game plan, stood firm in defense when they needed to and emerged 22-4 victors to set up a clash with the Wests Tigers to decide the 2022 premiers.

Sharks coach Tony Herman was understandably we’re proud of the performance of his team against a quality Mounties outfit and was looking forward to the Grand Final next weekend.

“It’s pretty exciting for the club and very exciting for the girls,” Herman began. “They were awesome today. I really thought they stuck to what they wanted to do, worked really hard for one another.”

The Sharks enjoyed a fast start, fullback Sam Bremner, brilliant for the Cronulla girls on the day, slicing through for the first try, before laying on the second for Zali Fay with a clever cut out pass.

With Maddie Studdon kicking one of the two conversions, the Sharks led 10-0, an advantage they appeared likely to take to the break, until a Mounties four-pointer on the stroke of half time edged their opponents closer.

“We led 10-0 early, they scored that try just before half time, a lucky try, and it could have fallen apart for us. You start thinking too much about that try.” Herman said “But the girls put that right behind them.

“Ten or 15 mintues into the second half they were coming for us, they had all the momentum, but the girls kept scrambling for one another, working tough and we felt that once we regained that momentum because of our defense, that we could continue on,” he added.

Which is exactly the way it turned out. After weathering the Mounties comeback, a try to Studdon, backing up another Bremner line break, then a final touchdown in the closing moments from Quincy Dodd after a strong run by Tiana Penitani, propelling the Sharks into the competition decider.

Country Interstate Membership - Sign Up Up now

Country Interstate Membership – Sign Up Up now

“They’re a great group of girls and we’ve got better each week. It was an awesome performance, but we’ve still got a week to go so we’re not getting too carried away,” Herman said.

The Sharks were well served by Bremner at the back, Fay on the wing did an outstanding job in defusing the Mounties kicks while also working hard in the backfield to take pressure off her forwards, with Holly Wheeler leading the way for her team in the middle of the field.

Studdon also displayed her experience with a controlled display in the halves, in partnership with youngster Zali Hopkins who also did a good job in steering the Sharks around the field.

The Sharks now face a Tigers team which has come from fourth to qualify for the Grand Final, with that match scheduled to be played at Campbelltown Stadium on Saturday.

Related Links

Sharks.com.au

HNWP Semi Final Action Photo’s

Sharks v Weststigers

Weststigers v Bears

HNWP Grand Final Draw & Results

HNWP Semi Final results, Ladder & Players’ Stat’s

More Women’s Rugby League news

Marymount College claim historic Confraternity title

ASSRL Champ’s Day 1

ASSRL Champ’s Day 2

ASSRL Champ’s Day 3

ASSRL Champ’s Day 4

ASSRL Champ’s Day 5

ASSRL Champ’s Day 6

Australia’s top 50 Under 18 Rugby League Players

Australia’s top 50 Under 15 Rugby League Players

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3:00 pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10 pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH REPLAYS HERE

9.30 am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40 am: NSW CCC 74 – 0 CAS (18)
11.50 am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1:00 pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10 pm: WA 26 -18 Victoria (15)

Monday, July 4 – WATCH REPLAYS HERE

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC 16 – 18 NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria 36 – 0 NT (15)
2:00 pm: ASSRL Goannas 16 – 18 WA (15)

Tuesday, July 5 – WATCH LIVE HERE

Game 12: 9.20am – 15 Years Pool A Group 2 – QSS White v ACT
Game 13: 10.30am – 18 Years Selection Match 1 – ACT 26 – 6 CAS
Game 14: 11.50am – 15 Years Pool A Group 1 – NSWCCC 6 – 18 QSS Maroon
Game 15: 1.00pm – 18 Years Semi Final 1 – NSWCCC 8 – 30 NSWCHS
Game 20: 2.20pm – 18 Years Semi Final 2 – QSS v NSWCIS

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 QLD Maroon v NSWCIS
2:00 pm: 15 Years Semi Final 2 NSWCHS v NSWCCC

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2:00 pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (QSS 32 – 16 NSWCHS)

2:00 pm: 18-Years Championship Final QSS 32 – 16 NSWCHS

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle 

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High ACTION PHOTO’S

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Harvey Norman Womens Premiership