Connect with us

Harvey Norman Womens Premiership

Wests Tigers Women into Grand Final

Wests Tigers Women into Grand Final (Photo's & ani Steve Montgomery)

Wests Tigers Women into Grand Final

Author : Thomas Beauchamp Weststigers Media

Match Report: Wests Tigers Women into Grand Final

CrashClaim - Making friends by accident

Wests Tigers are Grand Final bound after a 24-10 upset victory over the North Sydney Bears in the Semi Finals of the Harvey Norman Women’s Premiership.

The Bears jumped out to a fast start but a first-half attacking onslaught from Adel Hage’s team was enough to book a spot in next Saturday’s decider at Campbelltown.

Both sides started nervously with several errors. One of those mistakes came off the back of a towering bomb from Emily Curtain, which set up the first attacking chance of the match.

However, Wests Tigers were unable to convert field position into points and the Bears marched downfield to post the first try of the match through Raecene McGregor.

It wasn’t long before the visitors hit back, with Emily Curtain placing a high kick for Jessica Sergis to leap above the pack and score her side’s first four-pointer of the afternoon.

Five minutes later, the Bears looked to have earned a repeat set but a desperate effort from Tess Staines saw the winger bring the ball back into the field of play.

On the ensuing set, Wests Tigers rolled upfield and embarked upon a right-to-left shift that saw Jessica Sergis break away down the left touchline. Sergis then found Staines backing up on her inside to extend her team’s lead to eight points.

It didn’t take long for Staines to pick up her second try of the afternoon as Losana Lutu’s silky footwork allowed Tayla Preston to get on the outside of her defender and send Staines away in the very next set.

The Bears tried to reduce the lead before half-time, but a try-saving tackle from Emily Curtain and a 62-metre dropout from Tayla Preston ensured that the scoreline stayed at 16-4 as both teams hit the sheds.

After the break, Losana Lutu kept the attack flowing for her side as she barged over on the back of a barnstorming run and quick play-the-ball from Jessica Sergis.

Sergis and Staines then combined on the defensive end to repel an attack from the Bears as they drove Page McGregor over the sideline.

Both sides were reduced to 12 women for ten minutes after a melee ensued in the 54th minute, with Raecene McGregor and Najvada George sent to the sin bin.

North Sydney were quick to capitalise on the extra space as a Kirra Dibb offload sent Jamielee Bright over to cut the lead to just ten points.

While there were some nervous moments as the Bears searched for another try, Wests Tigers held firm and did not concede again.

Instead, the dynamic left combined once more with a try in the final minutes to kick off the celebrations as Losana Lutu attracted two defenders before sending Jessica Sergis through the line.

Sergis then passed to an unmarked Tess Staines and the winger completed her hat-trick.

With the win, Wests Tigers will now advance to play the Cronulla-Sutherland Sharks in the Grand Final after the Sharks pulled off an upset of their own against Mounties.

The match is set to be played at Campbelltown Sports Stadium on Saturday afternoon, with kick-off scheduled for 2:00pm.

Related Links

weststigers.com.au

HNWP Semi Final Action Photo’s

Sharks v Weststigers

Weststigers v Bears

HNWP Grand Final Draw & Results

HNWP Semi Final results, Ladder & Players’ Stat’s

More Women’s Rugby League news

Marymount College claim historic Confraternity title

ASSRL Champ’s Day 1

ASSRL Champ’s Day 2

ASSRL Champ’s Day 3

ASSRL Champ’s Day 4

ASSRL Champ’s Day 5

ASSRL Champ’s Day 6

Australia’s top 50 Under 18 Rugby League Players

Australia’s top 50 Under 15 Rugby League Players

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3:00 pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10 pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH REPLAYS HERE

9.30 am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40 am: NSW CCC 74 – 0 CAS (18)
11.50 am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1:00 pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10 pm: WA 26 -18 Victoria (15)

Monday, July 4 – WATCH REPLAYS HERE

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC 16 – 18 NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria 36 – 0 NT (15)
2:00 pm: ASSRL Goannas 16 – 18 WA (15)

Tuesday, July 5 – WATCH LIVE HERE

Game 12: 9.20am – 15 Years Pool A Group 2 – QSS White v ACT
Game 13: 10.30am – 18 Years Selection Match 1 – ACT 26 – 6 CAS
Game 14: 11.50am – 15 Years Pool A Group 1 – NSWCCC 6 – 18 QSS Maroon
Game 15: 1.00pm – 18 Years Semi Final 1 – NSWCCC 8 – 30 NSWCHS
Game 20: 2.20pm – 18 Years Semi Final 2 – QSS v NSWCIS

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 QLD Maroon v NSWCIS
2:00 pm: 15 Years Semi Final 2 NSWCHS v NSWCCC

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2:00 pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (QSS 32 – 16 NSWCHS)

2:00 pm: 18-Years Championship Final QSS 32 – 16 NSWCHS

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle 

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High ACTION PHOTO’S

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Harvey Norman Womens Premiership