Connect with us

International Junior Rugby League

Fijian Secondary Schools Girl’s Nines kicks off tomorrow

Fijian Secondary Schools Girl’s Nines kicks off tomorrow

Fijian Secondary Schools Girl’s Nines kicks off tomorrow

Author : Asia-Pacific Rugby League

Fifteen teams from eleven schools will take part in the Fiji Secondary Schools Rugby League (FSSRL) Girl’s Nines tournament this Saturday at St Marcellin’s Fields in Suva.

The nines tournament, which is the biggest girl’s Rugby League tournament held to date in Fiji, has attracted teams from across the Southern and Eastern parts of Viti Levu, including the regions of Namosi, Naitasiri and Tailevu, as the Fiji National Rugby League looks to expand its Women’s and Girl’s offerings.

The tournament will kick off with the Assemblies of God Sea Eagles facing the Lelean Bati, whilst defending champions, the Lomaivuna High School Rabbitohs, will face the Ballantine Memorial Raiders in their opening game.

The winner of the tournament will collect the Walesi Soqoiwasa Cup. The Lomaivuna Rabbitohs won the 2020 edition of the Nines, defeating the AOG Sea Eagles 6 – 4 in last year’s Final.

DRAW:

Group Stages:

08:30 : AOG Sea Eagles v Lelean Bati 1
08:30 : Saint Vincent Eagles v Naitasiri Panthers 2
08:46 : Sacred Heart Storm 1 v Gospel Saints
08:46 : Sacred Heart Storm 2 v Namosi Warriors
09:02 : Lomaivuna Rabbitohs v Ballantine Raiders
09:02 : Naitasiri Panthers v Ballantine Raiders 2
09:18 : Lomaivuna Rabbitohs 2 v Nasinu Panthers
09:34 : Saint Vincent Sea Eagles v Namosi Warriors
09:50 : Sacred Heart Storm 2 v Naitasiri Panthers 2
10:06 : Naitasiri Panthers v Nasinu Panthers
10:22 : Lomaivuna Rabbitohs 2 v Ballantine Raiders 2
10:38 : AOG Sea Eagles v Gospel Saints
10.54 : Sacred Heart Storm 1 v Lelean Bati 1
11.10 : Lelean Bati 2 v Ballantine Raiders
11.26 : Namosi Warriors v Naitasiri Panthers 2
11.42 : Saint Vincent Eagles v Sacred Heart Storm 2
11.58 : Ballantine Raiders 2 v Nasinu Panthers
12.14 : Naitasiri Panthers v Lomaivuna Rabbitohs 2
12:30 : Lelean Bati 1 v Gospel Saints
12:46 : AOG Sea Eagles v Sacred Heart Storm 1
13:02 : Lomaivuna Rabbitohs v Lelean Bati 2

Finals:
13:30 : Quarter Final 1
13:47 : Quarter Final 2
14:04 : Quarter Final 3
14:21 : Quarter Final 4

14:50 : Semi Final 1
15:08 : Semi Final 2

15:30 : Grand Final

More posts from this section

Recent Posts

More in International Junior Rugby League