Connect with us

International Junior Rugby League

European u19s Championship day 1 Results

European u19s Championship day 1 results

European u19s Championship day 1 Results

Author : OurFootyTeam

Results European u19s Championship day 1

European u19s Championship day 1 Ladder

European u19s Championship day 1 Ladder

England 14 – 4 Wales

France 28 – 0 Serbia

Ukraine 12 – 10 Ireland

France 8 – 4 England

Ukraine 0 – 16 Wales

Italy 18 – 10 Serbia

Wales 0 – 2 France

Ireland 26 – 4 Italy

Serbia 0 – 2 Ukraine

Ireland 6 – 10 Wales

Italy 4 – 18 England

Ukraine 0 – 24 France

Serbia 0 – 24 Ireland

England 22 – 1 Ukraine

Wales 24 – 0 Italy

Serbia 0 – 20 England

Ireland 0 – 24 France

Italy 6 – 14 Ukraine

Wales 10 – 0 Serbia

England 6 – 0 Ireland

Italy 0 – 22 France

U19s CHAMPIONSHIP SQUADS

England:

Bradlee Radford (East Hull), Andy Djeukam (East Leeds), Logan Holgate (Hensingham), Harry Penny (Ince Rose Bridge), Josh Wagstaff (Langworthy Reds), Noah Lancelott, Matthew Parkes, (Leigh Miners), Jack Newbigin, Rio McQuistan (Millom), Toby Hughes (Newton Storm), Dylan Turner (Oldham St Annes), Harvey Oldroyd (Siddal), Mekhi Bridgeman-Reaney (Stanningley & Leeds Rhinos), Mark Alban, Kieran Dean, Connor Goldthorpe, Ryan Wood (Thatto Heath), Callum Murphy, Scott Parnaby (Waterhead), Kieran Welburn (West Hull), Josh Leeson (Westgate Common)

France:

Benjamin Sinimale (Albi Rugby League), Nolan Lopez-Buttignol, Thibaut Marty (Carcassonne 13), Matthieu Garrigues, Thomas Monclus, Arthur Salles (FC Lezignan 13), Damien Huescar (Pia XIII), Elian Serre (RC Salon XIII), Kylian Benavent, Lenny Chachoua, Enzo Delbe, Romain Humbert, Julien Laporte, Salim Nahal, Rayan Tadjeur, Ben Abdesle Yacine (Saint-Esteve XIII Catalan), Louis Grossemy (South Sydney Rabbitohs), Maxence Barbet, Théo Fouque (Sporting Olympique Avignonnais), Sosthène, Ennoyotie, Mattéo Stéphani, Justin Tropis (Toulouse Olympique), Enzo Deltheil, Nesta Fleury (Villeneuve XIII)

Ireland:

David Downey, Kevin Downey, Matthew Henry (Athy RFC), Jack Crampton, Liam Hayes, Ryan Walsh, (Athboy RLFC) Sean Treacy (Athboy RLFC & Tribesmen), Jamie Gill, Xanda Rycroft (Bradford Bulls), Rory Lynch (Cork Bulls), Ned Conroy (Crosfields ARLFC), Kyle Stacey (Dublin City Exiles & Portarlington), Odhran Brannigan (Dublin City Exiles), Sam Campbell (Huddersfield Giants), Louix Gorman (Hull Kingston Rovers), Conor Colman, James Downes (Longhorns), Nathan Connell (Shevington Sharks & Salford Red Devils), Scott Bradley, Tadhg Dowdall (Tullamore RFC), Patrick Stapleton (Unattached)

Italy:

Gabriele Brullo, Giulio Corallo, Luigi La Rocca Erman, Emilio Stracquadanio (Catania), Fabio Dianti, Simone Moresco (Genova), Sebastiano Binutti, Raoul Coss, Tommaso Zuliani (Lignano), Alessandro Almasio, Filippo Bertossi, Marco Caffù, Stefano Cantore, Danilo Carrabetta, Mattia Ferroni, Nicolo Mazzotta, Davide Saita, Andrea Filippo Trivellin (Milano), Carlo Nicolai De Meyer, Christopher-Kyle De Meyer (Saluzzo),

Serbia:

Luka Stosic (Arsenal – Montenegro), Andrej Susak (Dorcol Tigers), Stefan Milenkovic (Morava Cheetahs), Vlado Jankovic (Parramatta Eels), Aleksandar Marinkovic, Anastas Nesic, Filip Samardzic, Darko Samardzic, Djordje Krnjeta, Enis Bibic, Marko Milicevic, Strahinja Stoiljkovic, Uros Ilic (Partisan 1953), Aleksa Zivojinovic, Jovan Loncar (Radnicki Belgrade), Lazar Stamenkovic, Luka Ilic, Ognjen Djordjevic, Veljko Djordjevic (Radnicki Nis), Dragan Kokanovic, Luka Trifunovic (Red Star), Aleksandar Stojanovic (Siddal),

Ukraine:

Oleh Bobrykovych, Nazarii Daniv, Vitalii Kharun, Serhii Konopada, Oleksandr Levandovskyi, Vitalii Romanov, Vladyslav Shelenko, (Carpathian Trinity), Oleksandr Slizovskyi (Dnipro), Yevhen Checheta, Oleksandr Dyskyi, Maksym Harmash, Andrii Hermanovych, Ihor Yefanov, Davyd Zazimko (Hard Sign), Bohdan Stetsun (Khmelnytskyi Eagles), Oleksandr Fomiuk (Kryvyi Rih Rugby), Ivan Lipisii (Kyiv Rhinos), Danylo Kozak, Oleh Kaspruk, Bohdan Marmaziuk, (Lviv Tigers), Andrii Levchyk (Rivne Giants)

Wales:

Michael Carter, Calum Jones, (Aber Valley Wolves), Bradley Toy (Aber Valley Wolves & Coleg Y Cymoedd RL Academy), William McCarthy, Isaac Morgan, (Aberavon Fighting Irish), Llewellyn Hawkes, Lewis Ingram (Bridgend Blue Bulls), Jamie Jenkins, Dafydd Rhobert Orr Morgan, Dylan Morgan (Cardiff Blue Dragons & Coleg Y Cymoedd RL Academy), Rhys Davies (Coleg Y Cymoedd RL Academy), Scott Pritchard, Billy Walkley, Finley Yates (Coleg Y Cymoedd RL Academy & Salford Red Devils), Jake Lacey (Cynon Valley Cavaliers & Coleg Y Cymoedd RL Academy & Salford Red Devils), Bradley Williams (Cynon Valley Cavaliers & Coleg Y Cymoedd RL Academy), Gethin Thomas (Fremantle Roosters), Oscar Fisher (Gateshead Storm & Newcastle Thunder), Robert Muirhead (Mon Knights), Mason Phillips (Rhondda Outlaws & Coleg Y Cymoedd RL Academy), Charlie Glover (Salford Red Devils RL Academy), Ethan Harley (Telford Raiders), Alex Banks, Carter Barnes (Torfaen Tigers & Coleg Y Cymoedd RL Academy)

Related Links

European Rugby League Federation

European U19s Championship Format Confirmed

More International junior rugby league news

 

More posts from this section

Recent Posts

More in International Junior Rugby League