Connect with us

Allan Langer Cup

Bulked-up Marsden put Redcliffe to the sword

Cody Hamilton of Marsden and Jacob Taulani of Redcliffe. (Image/Josh Woning)

Bulked-up Marsden put Redcliffe to the sword

Author : Andrew Dawson NewsCorp Sport

Bulked-up Marsden put Redcliffe to the sword

Marsden State High v Redcliffe State High

A 95m individual try from Haizyn Mellars was one of the many highlights as Marsden smashed Redcliffe in a one-sided Langer Trophy clash. RELIVE all the action from our LIVESTREAM.

Watch a full replay as Redcliffe vs Marsden.

Queensland schoolboys Chris Faagutu, Haizyn Mellars and Coby Black made a triumphant return to Dolphin Oval as Marsden SHS restarted its engines for a renewed Langer Trophy campaign.

Marsden SHS beat Redcliffe SHS 42-0 after leading 24-0 at halftime, with a 95m individual try by winger Mellars one of the high points on a cold, wet afternoon.

Don’t miss a minute of the action

REDCLIFFE v MARSDEN

Dolphin Oval

2.30pm: Langer Reserves – Redcliffe v Marsden
3.30pm: Langer Trophy – Redcliffe SHS v Marsden SHS

Just days ago Faagutu, now also an Australian schoolboy selection, Mellars and Black helped the Queensland schoolboys win the national championship last week, a carnival held at Redcliffe, so the bayside footy ground has turned into a happy hunting ground for the trio.

Cody Hamilton of Marsden and Jacob Taulani of Redcliffe. (Image/Josh Woning)

Halfback Black pulled the trigger on the firing pin to help unlock a Marsden side which scored three excellent left edge tries.

Black’s goal kicking in the rain and slush was also a highlight, as was Marsden’s ball handling in the conditions. Black finished with a 100 per cent record.

Guy Visachi of Redcliffe SHS was impressive. (Image/Josh Woning)

Guy Visachi of Redcliffe SHS was impressive. (Image/Josh Woning)

Coach Matt Hartigan would also have been pleased with the defence, keeping the opposition to nil.

Redcliffe’s on the job education continued and with every passing experience, the players will be gaining valuable knowledge.

It was always going to be a tough assignment against a revved up Marsden on the rebound, particularly without injured forward leaders Jayden Alefaio and John Fineanganofo.

App Twidle in action at Redcliffe. (Image/Josh Woning)

App Twidle in action at Redcliffe. (Image/Josh Woning)

But they had some small wins, and the school which has produced two of the three top Queensland schoolboys – Karl Oloapu (Wavell SHS) and Rob Toia (Nudgee College) – will enjoy brighter days ahead because of the foundation this brave group have carved out with sweat and toil.

Mark Nosa, middle, with his team mates including goal kicking hooker Cory Pearse, rigth.

Mark Nosa, middle, with his team mates including goal kicking hooker Cory Pearse, rigth.

LANGER RESERVES

Watch a full replay of the Langer Reserves.

Marsden Reserves five-eight Mark Nosa gave his side the edge in a tough clash won 28-10 by the Makos.

Nosa scored one try and brilliantly set up a second which was the difference between two competitive sides.

His creation of Te Ariki Kowhai’s try after a Cory Pearse dummy half run was a bit special and edged his side ahead 18-6.

Redcliffe celebrate a DeVere try.

Redcliffe celebrate a DeVere try.

Redcliffe were never going to lay down, and only minutes later were back in the hunt 18-10 after Thomas White burrowed over for the Eagles.

But an inside ball 15 minutes from full time out Marsden edge forward Cairo Rangihuna-Ruri a 50m run to the line which was a down payment on victory.

Redcliffe scored right on halftime to make it 12-6, with interchange forward Ajay Sopoaja.

In the rain Marsden SHS got out to a 12-nil advantage with two tries and two excellent goals in the conditions by Cory Pearse.

Impressive five-eight was one of the try scorers

The Alexandra Hills SHS boys

The Alexandra Hills SHS boys

Meanwhile, in the DeVere Cup, Redcliffe defeated Alexandra Hills 24-4.

Despite the score line it was a competitive match although Redcliffe had a little more polish and fire power.

It was 8-nil into the second half when Redcliffe winger Sieth Reid scored after bursting through three defenders.

Jacob Tinsley in action at Redcliffe. (Image/Josh Woning)

Jacob Tinsley in action at Redcliffe. (Image/Josh Woning)

At 12-nil Alex Hills players were defending to stay in the game.

Having shortened their defensive line they were defending Redcliffe’s ruck runs but a wide shift caught them out, with Redcliffe edge forward scoring from 15m out to out the match to bed.

To Alex Hills credit they scored last.

Guy Viscahi of Redcliffe SHS. (Image/Josh Woning)

Guy Viscahi of Redcliffe SHS. (Image/Josh Woning)

Meanwhile, Marsden played Caloundra in the Walters Cup at Caloundra, but due to filming issues at the venue, the game was not be broadcast by KommunityTV. We apologise for the inconvenience.

KommunityTV also welcomed the return of the Langer Reserves to our screens for the first time this season.

The teams:

Redcliffe:

1. Bailin Haji, 2 Regan O’Connell, 3. Cravin Poutai, 4. Julian Mirupasi, 5. Jeconhia Seden, 6. Guy Visachi, 7. Blake Kehl, 8. Aholoka Toia, 9. Jack Cameron, 10. Gerhard Matthes, 11. Jacob Taulani, 12. John Fineanganofo, 13. Jayden Alefaio, 14. Connor, Streak, 15. AJ Amosa, 16. Ben Crawford, 17. Jiovaani Samita-Fonokalafi

Marsden SHS:

1. Apa Twidle, 2 Bailey Trew, 3. Devonte Vaivela, 4. Teapo Stoltman, 5. Haizyn Mellars, 6. Cody Hamilton, 7. Coby Black, 8. VJ Semu, 9. Jacob Tinsley, 10. Mou Taumaletila Maulolo, 11. Brenden Teulia, 12. Jieye Mauai, 13. Chris Faagutu (c), 14.Kylem Vunipola, 15. Harry Durbin, 16. Te Anau Graham-Papali’i.

WATCH LANGER TROPHY – ROUND 4
Don’t miss a minute of the action as the Langer Trophy makes it’s return after the school holidays.

Tuesday, July 12

MABEL PARK v COOMBABAH

Slacks Creek

2.30pm: Walters Cup – Mabel Park SHS v Forest Lake SHS
3.30pm: Langer Trophy – Mabel Park SHS v Coombabah SHS

KEEBRA PARK v WAVELL

Southport Tigers

3.30pm: Langer Reserves – Keebra Park v Wavell
4.30pm: Walters Cup – Keebra Park v Wavell

PALM BEACH CURRUMBIN v IPSWICH

Tugun Seagulls

1.30pm: Langer Reserves – PBC SHS v Ipswich SHS
2.30pm: Walters Cup – PBC SHS v Ipswich SHS
3.30pm: Langer Trophy – PBC SHS v Ipswich SHS

REDCLIFFE v MARSDEN

Dolphin Oval

2.30pm: Langer Reserves – Redcliffe v Marsden
3.30pm: Langer Trophy – Redcliffe SHS v Marsden SHS

Saturday, July 16

KEEBRA PARK v WAVELL

CBUS Super Stadium
5pm: Langer Trophy – Keebra Park SHS v Wavell SHS

Related Links

CourierMail

WHAT’S COMING UP

NEWS CORP’S LIVE STREAM SCHEDULE

Langer Trophy, Walters Cup, round 4

Tuesday:

Slacks Creek

2.30pm: Walters Cup – Mabel Park SHS v Forest Lake SHS

3.30pm: Langer Trophy – Mabel Park SHS v Coombabah SHS

Tugun

3pm: Walters Cup – PBC SHS v Ipswich SHS

4pm: Langer Trophy – PBC SHS v Ipswich SHS

Dolphin Oval

3.30pm: Langer Trophy – Redcliffe SHS v Marsden SHS

Caloundra

2.30pm: Caloundra SHS v Marsden SHS

Saturday:

CBUS Stadium

5pm: Langer Trophy Keebra Park SHS v Wavell SHS

Related Links

Daily Telegraph

ASSRL Champ’s Day 1

ASSRL Champ’s Day 2

ASSRL Champ’s Day 3

ASSRL Champ’s Day 4

ASSRL Champ’s Day 5

ASSRL Champ’s Day 6

Australia’s top 50 Under 18 Rugby League Players

Australia’s top 50 Under 15 Rugby League Players

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3:00 pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10 pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH REPLAYS HERE

9.30 am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40 am: NSW CCC 74 – 0 CAS (18)
11.50 am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1:00 pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10 pm: WA 26 -18 Victoria (15)

Monday, July 4 – WATCH REPLAYS HERE

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC 16 – 18 NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria 36 – 0 NT (15)
2:00 pm: ASSRL Goannas 16 – 18 WA (15)

Tuesday, July 5 – WATCH LIVE HERE

Game 12: 9.20am – 15 Years Pool A Group 2 – QSS White v ACT
Game 13: 10.30am – 18 Years Selection Match 1 – ACT 26 – 6 CAS
Game 14: 11.50am – 15 Years Pool A Group 1 – NSWCCC 6 – 18 QSS Maroon
Game 15: 1.00pm – 18 Years Semi Final 1 – NSWCCC 8 – 30 NSWCHS
Game 20: 2.20pm – 18 Years Semi Final 2 – QSS v NSWCIS

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 QLD Maroon v NSWCIS
2:00 pm: 15 Years Semi Final 2 NSWCHS v NSWCCC

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2:00 pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (QSS 32 – 16 NSWCHS)

2:00 pm: 18-Years Championship Final QSS 32 – 16 NSWCHS

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle 

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High ACTION PHOTO’S

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Allan Langer Cup