Connect with us

Australian Schoolboys

Baby Blues on parade

Chevy Stewart is going to be an important player on Sunday (Photo : Stev Montgomery)
Chevy Stewart is going to be an important player on Sunday (Photo : Stev Montgomery)

Baby Blues on parade

Author : Daily Telegraph

Baby Blues on parade

CrashClaim - Making friends by accident

A battle of the baby blues will headline a mouth-watering weekend of action at the Australian Secondary Schools Championships as two powerhouse NSW teams set to go head-to-head on Sunday.

In a match that will feature a long list of NRL-contracted stars that includes Raiders-bound fullback Chevy Stewart and Dolphins recruit Isaiya Katoa.

The NSW Combined High Schools (CHS) team will take on NSW counterparts, the Combined Independent School (CIS), on the second day of the schoolboy’s championship.

DAY ONE: Queensland starts with a bang

From left, Max McCarthy, Chevy Stewart Sharks Junior Rep's player of the Year, Chaz Jarvis (Photo : Steve Montgomery)

From left, Max McCarthy, Chevy Stewart Sharks Junior Rep’s player of the Year, Chaz Jarvis (Photo : Steve Montgomery)

Speaking ahead of the clash that will also feature Sharks top 30-bound fullback Siteni Taukamo and future Rooster Blake Steep, NSW CHS coach Steve Holz declared his NSW’s rivals as favourites.

“There are some very strong sides who will be competing,” Holz said.

“The CIS side look particularly strong. I’d say they are probably the favourites. A lot of those boys played in the Under 15s carnival in 2019.

“Those boys are back now as 18 year olds and they know what to expect. It is going to be a new experience for a lot of our boys.”

MOST EXCITING NAME IN THE NRL GETS SCHOOLBOY REBOOT

But Holz, who teaches at Strathfield South High School, might be being modest given his side is brimming with talent that includes full-time Rabbitohs winger Tyrone Munro and Dolphins target Harrison Hassett.

“We have only had a couple of sessions to prepare so it has been just about getting them familiar with each other,” Holz said.

RISING STAR’S NRL BOOST MAKES MAROONS SUPER DANGEROUS

“We had a rigorous selection process and we are pretty confident that we have gotten it right. I think the players we have selected will go out there and do CHS proud.

“They have all earned their spots and I would just like them to make the most of the opportunity and to enjoy the week.”

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH LIVE HERE

9.30am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40am: NSW CCC 72 – 0 CAS (18)
11.50am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10pm: WA 26 – 18 Victoria (15)

Monday, July 4

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC v NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria v NT (15)
2pm: ASSRL Goannas v WA (15)

Tuesday, July 5

9:20am: QLD White v ACT (15)
10:30am: 18 Years Selection Match 1
11:40am: NSW CCC v QLD Maroon (15)
12:30pm: 18 Years Semi-Final 1
2pm: 18 Years Semi-Final 2

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 (1st Group 1 v 1st Group 2)
2pm: 15 Years Semi Final 2 (2nd Group 1 v 3rd Group 1)

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (Winner SF 1 v Winner SF 2)

2pm: 18-Years Championship Final (Winner SF 1 v Winner SF 2)

Related Links

dailytelegraph.com.au

2022 Australian Schoolboy Championships News

Day 1

 

Day 2

Other Junior footy news

Related

Marymount College claim historic Confraternity title

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

Related Links

QRL

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS 10 – 10 All Saints Maitland

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Australian Schoolboys