Connect with us

Australian Schoolboys

ASSRL Schoolboys Nationals finals day

ASSRL Championship Day (Photo's : Brooke Herdegen)
ASSRL Championship Day (Photo's : Brooke Herdegen)

ASSRL Schoolboys Nationals finals day

Author : Andrew Dawson Newscorp Sport

ASSRL Schoolboys Nationals finals day

CrashClaim - Making friends by accident

It’s state against state, but more importantly two new NRL clubmates, who will go head to head in the biggest clash of the schoolboys calendar. WATCH all of the ASSRL finals LIVE from 9.30am, Friday.

Watch live: ASSRL National Championships

Don’t miss out on the headlines from Rugby League Live Stream. Followed categories will be added to My News.

Two South Sydney development contract rookies will lead their respective state sides into today’s ARSSL national schoolboy grand final.

Queensland captain and halfback Jye Gray and NSW Combined High Schools’ skipper Tyrone Munro met each other for the first time the other day as junior Rabbitohs, but will be arch rivals on grand final day.

While the State of Origin decider may not take the field in Brisbane for another week, KommunityTV will bring you its version of the great rivalry in the Australian Secondary Schools Rugby League grand finals.

WATCH FOUR ASSRL DECIDERS LIVE FROM 9.30AM IN THE PLAYER ABOVE

A smiling Munro said there would be “a bit of rivalry’’ given the history between the two states.

Queensland teams are 0-4 against NSW sides in recent weeks, but can the 18 years Maroons snap the losing streak against NSW teams in the decider?

The Maroons’ under 19s State of Origin teams (both men and women), the senior women and the senior men have all lost to Blues’ team recently, so the 18 years Queenslanders have a chance to restore state pride at Moreton Daily Stadium in a clash to be live streamed by KommunityTV at 2pm.

FINALS DAY LIVE SCHEDULE

9.30am: 15 Years – NSWCCC v QSS White

10.40am: 15 Years Pool B Championship Final – WA v VIC

12.20pm: 15 Years Pool A Championship Final – NSWCIS v NSWCHS

2.00pm: 18 Years Championship Final – QSS v NSWCHS

3.45pm: Closing Ceremony and Naming Australian Schoolboys Team

“Obviously it would be good to get one back on them after a couple of losses and hopefully we can get the job done and restore a bit of pride in the jersey,’’ said Queensland captain and halfback Jye Gray.

Queensland last won the competition in 2019 when future NRL stars like Reece Walsh, Sam Walker and Hamiso Tabuai-Fidow strutted their stuff, and this time around Queensland have two players of similar impact – fullback Keano Kini (PBC SHS) and No.13 Karl Oloapu (Wavell SHS).

Tyrone Munro for NSW and Jye Gray for QLD Thursday July 7, 2022. Picture, John Gass

Tyrone Munro for NSW and Jye Gray for QLD Thursday July 7, 2022. Picture, John Gass

Gray said although players were from a variety of regions, the Queensland boys had gelled. “Everyone gets along which is why, up until today, we have been doing well.’’

QLD player 6, Jye Gray, ASSRL National Semi-finals, QLD vs NSW CIS (18), Redcliffe. Picture: Liam Kidston

QLD player 6, Jye Gray, ASSRL National Semi-finals, QLD vs NSW CIS (18), Redcliffe. Picture: Liam Kidston

Munro, a winger, said the pre-championship camp had worked wonders for his group and the team’s close bond had played a part in success so far.

“At our camp we all got to know the boys and our bonding has been a big thing. We have got to know each other’s strengths,’’ Munro said.

NSW CHS have a talent-laden line-up including Harrison Hassett, gun fullback Chevy Stewart, Roosters-signed half Cassius Tia and big Dylan Egan.

Although Kini and Oloapu threaten for Qld, the young Maroons are no two man band, with props Liam Le Blanc and Josiah Pahulu laying a foundation for Keebra Park SHS edge forwards Seth Nikotemo and the inform Arama Hau, while the tournament is yet to see wingers Tyreece Tait and Haizyn Mellars impact games due to earlier rain.

The under-15s decider, which will be broadcast live at 12.20pm, will feature a showdown of the Baby Blues as NSW CHS meet NSW CIS.

CHS player 12, Harrison Hassett, ASSRL National Semi-finals, NSW CCC 18 years vs NSW CHS 18 years, Redcliffe. Picture: Liam Kidston

CHS player 12, Harrison Hassett, ASSRL National Semi-finals, NSW CCC 18 years vs NSW CHS 18 years, Redcliffe. Picture: Liam Kidston

Future Sea Eagle and Combined Independent School flyer, Reilly Caswell, could be the man to break the Under-15s decider wide open with his raw pace.

The Knox Grammar student, who is also a national 400m track star, showed his express pace in a length of the field try to secure an extra-time win over Queensland and earn a spot in the decider.

The former Woolongong Collegians junior will not be alone in his efforts with NSW CIS also boasting the impressive Large brothers, Onitoni and Ashton, in their halves.

The Combined High School side’s quest for the Under-15 title will be spearheaded by Endeavour Sports High’s explosive backrower Kaden Garner, fullback Jayden Carter, Eels’ rookie Ali Karnib and fleet-footed touch football star Tomaka Berryman-Duff.

Saturday, July 2 – WATCH REPLAYS HERE

3:00 pm: Queensland Maroon 10 – 6 NSW CHS (15)
4.10 pm: Queensland 58 – 0 ACT (18)

Sunday, July 3 – WATCH REPLAYS HERE

9.30 am: Queensland White 22 – 22 NSW CIS (15)
10.40 am: NSW CCC 74 – 0 CAS (18)
11.50 am: NSW CHS 20 – 22 NSW CIS (18)
1:00 pm: NT 10 – 40 ASSRL Goannas (15)
2.10 pm: WA 26 -18 Victoria (15)

Monday, July 4 – WATCH REPLAYS HERE

10.30am: ACT v NSW CIS (15)
11.40am: NSW CCC 16 – 18 NSW CHS (15)
12.50pm: Victoria 36 – 0 NT (15)
2:00 pm: ASSRL Goannas 16 – 18 WA (15)

Tuesday, July 5 – WATCH LIVE HERE

Game 12: 9.20am – 15 Years Pool A Group 2 – QSS White v ACT
Game 13: 10.30am – 18 Years Selection Match 1 – ACT 26 – 6 CAS
Game 14: 11.50am – 15 Years Pool A Group 1 – NSWCCC 6 – 18 QSS Maroon
Game 15: 1.00pm – 18 Years Semi Final 1 – NSWCCC 8 – 30 NSWCHS
Game 20: 2.20pm – 18 Years Semi Final 2 – QSS v NSWCIS

Wednesday, July 6

10.30am: NT v WA (15)
11.40am: ASSRL Goannas v Victoria (15)
12.50pm: 15 Years Semi Final 1 QLD Maroon v NSWCIS
2:00 pm: 15 Years Semi Final 2 NSWCHS v NSWCCC

Thursday, July 7

10.30am: 15 Years Play-Off (3rd Pool B v 4th Pool B)
11.40am: 15 Years Game X (2nd Group 2 v 3rd Group 2)
12.50pm: 18-Years Selection Match 2
2:00 pm: 18-Years Selection Match 3

Friday, July 8

9.30am: 15-Years Consolation (Loser Semi 1 v Loser Game X)
9.30am (Field 2): 15-Years Consolation (Loser Semi 2 v Winner Game X)
10.40am: John Allen Trophy (15) (1st Pool B v 2nd Pool B)
12.20pm: 15-Years Championship Final (Winner SF 1 v Winner SF 2)

2:00 pm: 18-Years Championship Final (QSS v NSWCHS)

Sign up to watch the action by heading to www.kommunitytv.com.au.

Related Links

Daily Telegraph 

ASSRL Champ’s Day 1

ASSRL Champ’s Day 2

ASSRL Champ’s Day 3

ASSRL Champ’s Day 4

ASSRL Champ’s Day 5

ASSRL Champ’s Day 6

Australia’s top 50 Under 18 Rugby League Players

Australia’s top 50 Under 15 Rugby League Players

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High ACTION PHOTO’S

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

More posts from this section

Recent Posts

More in Australian Schoolboys