Connect with us

Australian Schoolboys

ASSRL Tri-Series NSW Schools Championship kick off next week

Action from the NSWCHS State Trials in May (Photo : Steve Montgomery)
Action from the NSWCHS State Trials in May (Photo : Steve Montgomery)

ASSRL Tri-Series NSW Schools Championship kick off next week

Author : Zach Havard & William Tyson News Corp Australia Sports Newsroom

The best schoolboy rugby league players will battle it out next week in the ASSRL Tri-Series NSW Schools Championship – and you can watch it all here.

See the best bits from Patrician Brothers Fairfield and All Saints’ Round 2 battle in Cabramatta.

Some of NSW’s most exciting schoolboy league and union players across two age-groups will be chasing spots in the Australian Schoolboys rugby league team when they line up in an all-star carnival next week.

The NRL have created the 15s and 18s NSW Schools Championships, with representative teams from Combined Independent Schools, Combined High Schools and Combined Catholic Colleges to compete in a three-day tournament from June 22-24.

All six NSW Schools Championships matches will be livestreamed from St Mary’s Stadium exclusively for dailytelegraph.com.au subscribers.

tn 2021 nswchs trials day 3 024Action from the NSWCHS State trials at the Colegians Sports Center in May (Photo : Steve Montgomery)

A host of stars from the NRL Schoolboy Cup will feature, along with some of the best private school rugby players representing CIS.

Isaiya Katoa will be in action during the tournament. Picture: Toby Zerna

The son of John Hopoate is one potential code hopper in the CIS 18s side.

Lehi Hopoate will join the representative side that has produced a number of talented dual-coders, headlined by the Sydney Roosters Joseph Suaalii and Wests Tigers Adam Doueihi.

The CIS 15s side showcases students from traditional rugby schools who are also touted as rising stars in the league code.

Many of the players selected are part of NRL team’s junior development programs: three represent the junior Roosters side, with other players from Eels, Tigers and Bulldogs development teams.

Lehi Hopoate will hope to show of his skills during the championships. Picture: Julian Andrews

Newington College, a powerhouse rugby school in the NSW GPS competition, will have four players in the CIS 15s competition.

Daniel Fetaiki Lua, 15, is a standout from the Newington quartet and a member of the Bulldogs’ U15s. He also plays for the Hills Rugby Club.

Scots College, another school in the GPS rugby competition, boast three students in the NSW championships. They are headed by Finnlay Bartlett, who played representative rugby at a young age for NSW CIS sides as well as the Independent Primary School Heads of Australia.

For the NSWCCC U15s, Hokafonu Lemoto is expected to have a big carnival. The 15-year-old plays division one club rugby league for the Minchinbury Jet’s and his recent from has earned a spot in the decorated Penrith Panthers’ U15s squad.

The NSW Schools Championships was put in place after Covid restrictions led to the National Schools Championships, that run annually, to be cancelled in 2020.

tn 2021 nswchs trials day 3 100Action from the NSWCHS State trials at the Colegians Sports Center in May (Photo : Steve Montgomery)

The format runs with an under-15s match followed by the under-18s game every day from Tuesday – Thursday in a round-robin format.

Queensland Rugby League held a similar carnival last month where Australian schoolboy selectors were present. They’ll also be sideline at the NSW championships.

School rugby league players from other states compete as the Combined Affiliated States and had their chance to impress Australian schoolboys’ selectors at a training camp prior to Origin I.

NSW Schools Championships DRAW

Tuesday Jun 22

09:45 AM  – Opening Ceremony

10: 30 AM – NSWCHS 14 – 30 NSWCCC (U15’s)
TRIES : Lancelot Tovia 2, Yasin Kuscu
GOALS : Kade Reed

12:30 PM – NSWCHS 14 – 18 NSWCCC (U18’s)
TRIES : Riley Oitmann 2, Tobi Rodwell, Lachlan Dooner, Finau Latu, Cody Howard
GOALS : Lachlan Dooner, Riley Oitmann

Wednesday Jun 23

10:30 AM – NSWCIS v NSWCHS (U15’s)
TRIES : Blake Metcalfe, Te Umuaiki Heremai Tukere, Tyrone Munro
GOALS : Blake Metcalfe

12:00 PM NSWCIS v NSWCHS (U18’s)
TRIES : Ruben Moyle, Ruben Moyle  Riley Smith
GOALS : Liam Sutton 2, Keegan Russell-Smith

Thursday Jun 24

10:00 AM –  NSWCCC v NSWCIS (U15’s)
TRIES :
GOALS :

11:30 PM –  NSWCCC v NSWCIS (U18’s)
TRIES :
GOALS : 

1:30 PM Presentations & Closing

All matches will be livestreamed at dailytelegraph.com.au

Combined Independent Schools Under 15’s

1 Mitchell Woods, St Patricks College Strathfield
2 Heamasi Makasini, Newington College
3 Onitoni Large, The Scots College
4 Casey McLean, Newington College
5 Charlie Poynton, St Augustine’s College
6 Joe Walsh, St Augustine’s College
7 Alex Conti, St Patricks College Strathfield
8 Edwin Langi, The Kings School
9 Jaxon Allen, Cranbrook School
10 Toby Brial, The Scots College
11 Luke Wakefield, Oakhill College
12 Daniel Lua, Newington College
13 Chaice Bayley, Central Coast Sports College

14 Quinn Mersal, Newington College
15 Anthony Abdow, Oakhill College
16 Finnlay Bartlett, The Scots College
17 Luka Ponsonby, St Alloysius’ College
18 Lachlan Simpson, Central Coast Sport College
19 Sione-Na Lua, Georges River Grammar
20 Xavier Singh, Central Coast Sport College

Combined Independent Schools Under 18’s

1 Siteni Taukamo, Newington College
2 Jesse McLean, Newington College
3 Patrick Spence, Oakhill College
4 Nosa Obaseki, Cranbrook School
5 Lehi Hopoate, St Augustine’s College
6 Isaiya Katoa, Barker College (withdrawn)
7 Joseph Nohra, St Patrick’s College
8 Jake Abbey, William Clarke College
9 Bayley Meredith, Rouse Hill Anglican College
10 Bill Statham, St Stanislaus’ College
11 Lachlan Broederlow Regents Park Christian School
12 Michael Abdow, Oakhill College
13 Domenico De Stradis, Oakhill College

14 Jordan Roumanous, St Patrick’s College
15 Lawrence Kini, Bethel Christian School
16 Raffaele De Stradis, Oakhill College
17 Lipina Ata, Newington College
18 Max Riolo, Newington College
19 Dane Towns, Waverley College
20 Luke Tucker, Knox Grammar School

Combined High Schools Under 15’s

1 Luke Laulalii, Westfields Sports High School
2 Breathan Bilich, Sydney SC Leichhardt
3 Jayze Tuigamala, Endeavour Sports High School
4 Lance Tevio, Westfields Sports High School
5 Yasin Kuscu, Randwick Boys High School
6 Bronson Emery, Endeavour Sports High School
7 Kade Reed, Illawarra Sports High School
8 Jett Woodward, Hunter Sports High School
9 Aaron Keppie, Picton High School
10 Somione Laiafi, The Hills Sports High School
11 Bailey Sigsworth, Brisbane Waters SC
12 Bailey Peschka, Molong SC
13 Hayden Buchanan, Kiama High School

14 Alex Isdale, Westfields Sports High School
15 Connor Votano, Hunter Sports High School
16 Blake Wardrobe, Engadine High School
17 Jerome Goddard, Bass High School
18 Cyrus Stanley-Traill, Endeavour Sports High School
19 Samual Vandermade, Ashcroft High School
20 Cooper Black, Nyngan High School

2021 NSWCHS Under 18s (Photo : Steve Montgomery)NSWCHS Under 18’s as Selected after the NSW CHS State Trials in May (Photo : Steve Montgomery)

Combined High Schools Under 18’s

1 Blake Metcalfe The Hills Sports High School
2 Tyrone Munro, Alexandra Park Community School
3 Kyron Fekitoa, Endeavour Sports High School
4 Brandon Morkos, Figtree Sports High School
5 Te Umuaiki Heremai Tukere, Illawarra Sports High School
6 Jack Cole, Orange High School
7 Iverson Matai, Endeavour Sports High School
8 Amir Yatim, Homebush Boys High School
9 Ethan Gilchrist, Tumut High School
10 Markis Atoa, The Hills Sports High School
11 Ryan Couchman, Bulli High School
12 Junior Tapau, Endeavour Sports High School
13 Nicholas Lenaz, Castle Hill High School
14 Trey Barlow, Warilla High School
15 Soloman Saukuru, Westfields Sports High School
16 Lajuan Vito, Endeavour Sports High School
17 Raymond Lole, Westfields Sports High School
18 Luran Patea, The Hills Sports High School
19 Luke Raymond, Endeavour Sports High School
20 Ryan Hodgson, Kiama High School

Combined Catholic Colleges Under 15’s

1 Riley Allen, Patrician Brothers College
2 Sam Carr, St Joseph’s College
3 Lachlan Coinakis, Patrician Brothers’ College
4 Lachlan Dooner, St Gregory’s College
5 Jaxon Edgar, St Dominic’s College
6 Junior Fagalele, Patrician Brothers’ College
7 Jezaiah Funa-luta, Patrician Brothers’ College
8 Jack Hilliar, St Joseph’s High School
9 Cody Hopwood, All Saints College
10 Matthew Humphries, St Edwards College
11 Tom Kirk, Edmund Rice College
12 Finau Latu, Patrician Brothers College
13 Hokafonu Lemoto, Patrician Brothers’ College

14 Kenneth McKeever-King, Patrician Brothers’ College
15 Riley Oitmann John, Therry Catholic College
16 Toby Rodwell, Edmund Rice College
17 Mikayel Tito, Parramatta Marist High School
18 Carson T’malii, Patrician Brothers College
19 Latrell Toby, Smith Emmaus Catholic College
20 Sam Watts, St Joseph’s Regional

Catholic Colleges Under 18’s

1 Paul Alamoti, Marist College
2 Josh Alhazim, Patrician Brothers’ College
3 Taj Brailey, De La Salle Catholic College
4 Jock Brazel, Parramatta Marist High School
5 Lachlan Blackburn, St Dominic’s College
6 Charlie Guymer, St Gregory’s College
7 Liam Ison, St Dominic’s College
8 Emmanuel Kandidakis, St Gregory’s College
9 Myles Martin, Patrician Brothers’ College
10 Jordan Miller, Patrician Brothers’ College
11 Rueban Moyle, Xavier College Skennars
12 Travis Petersen, St Francis Xavier’s College
13 Daniel Peters, St Edwards College East
14 Jaxson Rahme, Holy Cross College

15 Taj Ridley, All Saints College
16 Keegan Russel-Smith, St Dominic’s College
17 John Sagaga, Patrician Brothers’ College
18 Ethan Sanders, Patrician Brothers’ College
19 Ryley Smith, St Dominic’s College
20 Liam Sutton, St Gregory’s College
21 Ruben Moyle

More posts from this section

Recent Posts

More in Australian Schoolboys