Connect with us

QLD School Footy

St Mary’s, St Joseph’s claim primary schools double

St Mary’s, St Joseph’s claim primary schools double

St Mary’s, St Joseph’s claim primary schools double

Author : Vince Habermann Bundaberg Now

St Mary’s, St Joseph’s claim primary schools double

CrashClaim - Making friends by accident

St Mary’s/St Joseph’s Cyclones with the Kaufusi Shield after also winning the Bundaberg Primary Schools Rugby League Under-12a Grand Final.

A composite St Mary’s and St Joseph’s Catholic Schools Cyclones team created history, claiming the Kaufusi Shield after also winning the Bundaberg Primary Schools Rugby League Under-12a Grand Final.

They were the first team from either school to take out the Bundaberg Primary Schools Rugby League (BPSRL) Under-12a Premiership.

With a tough 12-10 Grand Final victory over St Luke’s Anglican School Lightning at Salter Oval and follow up by claiming the Felise Kaufusi Shield as the first scorer after battling out a 10-all draw with St Luke’s in the final of that competition at the same venue four days later.

Both matches went right down to the wire, with Cooper Camac a match winner for St Mary’s/St Joseph’s in the BPSRL finale with a double, while Drew Woods was Player of the Match for St Luke’s.

Carter Bush was their Player of the Match in the Kaufusi Shield after scoring a superb try to put them back in control in the second stanza, while Taylor Hale, who powered over for St Luke’s first try, received their Match Award.

St Mary’s/St Joseph’s will now go on to play in the Wide Bay Steve Renouf Shield Regional Final next term.

St Luke’s Lightning however struck in the BDPSRL U11b final, with Dominic Russo scoring all their four tries in a 24-18 dispatch of North Eagles.

St Patrick’s Catholic School Shamrocks snared the U12b and U11a double, with Cohen Gray and Deklan Ralph each posting doubles in a 24-12 triumph over North Eagles in the former.

In U11a, they weathered St Mary’s Cyclones 28-6, with Jake Wilkinson crossing twice.

Woongarra State School Wizards were far too strong for Norville State School Bulldogs in U10a, with Fraser Wegner also chalking up a bag of four tries in a 34-14 masterclass.

Avoca State School Arrows also shared in the spoils, accounting for North Eagles 28-4 in U10b, with Jake Garland posting a hat-trick of tries, and Chayse Byron snaring a double.

Felise Kaufusi Shield Players of the Final Carter Bush (St Mary’s/St Joseph’s) and Taylor Hale (St Luke’s) with Geoff Fitzgerald

Felise Kaufusi Shield Players of the Final Carter Bush (St Mary’s/St Joseph’s) and Taylor Hale (St Luke’s) with Geoff Fitzgerald

Bundaberg Primary Schools Rugby league Under-12a Players of the Grand Final Cooper Camac (St Mary’s/St Joseph’s) and Drew Woods (St Luke’s) with Bundaberg Primary Schools Rugby League’s Geoff Fitzgerald

Bundaberg Primary Schools Rugby league Under-12a Players of the Grand Final Cooper Camac (St Mary’s/St Joseph’s) and Drew Woods (St Luke’s) with Bundaberg Primary Schools Rugby League’s Geoff Fitzgerald

Results

BPSRL Grand finals

Under-12a:

ST MARY’S/ST JOSEPH’S CYCLONES 12 (Cooper Camac 2 tries; Lincoln Law, Nolan Young goals) d ST LUKE’S LIGHTNING 10 (Locke Evans, Core James tries; Locke Evans goal).

Under-12b:

ST PATRICK’S SHAMROCKS 24 (Cohen Gray 2, Deklan Ralph 2, Darcy Reeves tries; Cohen Gray, Darcy Reeves goals) d NORTH EAGLES 12 (Jesse Scott 2, Hayden Stewart tries).

Under-11a:

ST PATRICK’S SHAMROCKS 28 (Jake Wilkinson 2, Christian Rae, Joshua Werchon, Kane Madden, Fred Lewis tries; Cohen Gray, Fred Lewis goals) d ST MARY’S CYCLONES 6 (Cooper Filo try; Enzo Russo goal).

Under-11b:

ST LUKE’S LIGHTNING 24 (Dominic Russo 4 tries; Parker Brockway, Dominic Russo, Broc McLucas, Hudson French goals) d NORTH EAGLES 18 (Dexter Radel, Brock McCarron, Mason Hicks tries; Dexter Radel, Brock McCarron, Hayden Stewart goals).

Under-10a:

WOONGARRA WIZARDS 34 (Fraser Wegner 4, Jordie Groszmann, Tyler Lutteral tries; Fraser Wegner, Sonny Halford, Kaylan Davis, Jayden Smith, Hendley Valks goals) d NORVILLE BULLDOGS 14 (Hayden Parker 2, Tyreece Mills tries; Hayden Parker, Hemi Nutt, Chase Payne goals).

Under-10b:

AVOCA ARROWS 28 (Jake Garland 3, Chayse Byron 2 tries; Jake Garland, Hazel Heads, Ayla Volbon, Chayse Byron, Oliver Webb goals) d NORTH EAGLES 4 (Thurston White-Cobbo try).

Felise Kaufusi Shield:

ST MARY’S/ST JOSEPH’S CYCLONES 10

TRIES : Cody Graham-Jones, Carter Bush
GOALS : Nolan Young

ST LUKE’S LIGHTNING 10

TRIES : Taylor Hale, Locke Evans
GOALS : Locke Evans

Related Links

Related

Marymount College claim historic Confraternity title

Finals results

Boys

(Listed in order of rankings of divisions from top-down)

Confraternity Shield final

Ignatius Park College, Townsville 32 – 0 St Patrick’s College, Mackay

Positional play-offs:

St Brendan’s College, Yeppoon 38 – 6 The Cathedral College, Rockhampton

Iona College, Lindum 10 – 4 Marymount College, Burleigh Waters

St Mary’s College, Toowoomba 16 – 6 St Augustine’s College, Cairns

Bob Lindner Trophy final

Shalom College, Bundaberg 18 – 16 Padua College, Kedron

Positional play-offs:

St Peter Claver College, Riverview 16 – 16 Marist College, Ashgrove

Emmaus College, Rockhampton 32 d- 10 St Patrick’s College, Shorncliffe

Rockhampton Grammar School 22 – 6 Aquinas College, Ashmore

Neil Bloxsidge Plate final

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 28 – 10 St Edmund’s College, Ipswich

Positional play-offs:

Columba Catholic College, Charters Towers 36 – 10 St Michael’s College, Merrimac

St Laurence’s College, South Brisbane 34 – 6 Holy Spirit College, Mackay 6

Assumption College, Warwick 16 – 12 Marist College, Emerald

Confraternity Bowl final

Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 30 – 12 St Columban’s College, Caboolture

Positional play-offs:

All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 36 – 10 St Thomas More College, Sunnybank

St Teresa’s College, Abergowrie 36 – 6 Blackheath & Thornburgh College, Charters Towers

St Joseph’s College, Toowoomba 28 d Faith Lutheran College, Plainland 4

Confraternity Cup final

Xavier Catholic College, Hervey Bay 30 – 0 Mt Maria College, Mitchelton

Positional play-offs:

Chanel College, Gladstone 20 – 8 Good Shepherd College, Mount Isa

Unity College, Caloundra West 34 – 12 St Patrick’s College, Gympie

St John’s School, Roma 26 – 6 St Mary’s College, Woree

Men of League Challenge final

St Anthony’s College, Townsville 24 d- 10 Gilroy Santa Maria College, Ingham

Positional play-offs:

Emmaus College, Jimboomba 20 – 8 Trinity College, Beenleigh 8

Chisholm Catholic College, Cornubia 16 – 14 Ryan Catholic College, Townsville

St Augustine’s College, Augustine Heights 28 – 4 St James’ College, Spring Hill

Related Links

QRL

Confraternity Carnival set for thrilling finals day

Marymount College claim historic Confraternity title

Confraternity Carnival semi-finalists set

Mini Maroons Carnival season comes to town

Confraternity Carnival heavyweights flex muscle

nswrl.com.au

NSW Under 19s return to Origin arena with a vengeance

NSW Women’s Under 19s claim Origin three-peat

ROUND 2 SCHEDULE
Wednesday, June 22

2022 Peter Mulholland Schoolboy cup Rnd 1 Draw, Results, Ladder & Players’ Stat’s

12pm: St Dominic’s College v Hunter Sports High (Action Photo’s SOON)

12.30pm: Patrician Brothers Blacktown v Westfields Sports

1.30pm: Hills Sports v Endeavour Sports High

Wednesday, June 29

11am: Farrer MAHS v All Saints Maitland

TBC*

Illawarra Sports High v Hallam College

Erindale College v The Grange P-12 School

Patrician Brothers Fairfield v Holy Cross College, Ryde

Bass High v St Gregory’s College

*Games expected to be scheduled for start of Term 3

RE-WATCH THE ROUND 1 ACTION
Tuesday, May 31

ROUND 1 SCHEDULE
Tuesday, May 31

11am: Patrician Brothers Fairfield 64 – 0 Farrer MAHS

Wednesday, June 1

11am: Holy Cross College 38 – 24 All Saints Maitland

11.30am: Erindale College 64 – 0 Illawarra Sports High

12pm: Endeavour Sports High 20 – 14 Patrician Brothers Blacktown (Action Photo’s Monday 13 June)

Wednesday, June 8

12pm: St Dominic’s v Bass High

1.30pm: Hunter Sports High v St Gregory’s College

11am: The Grange P-12 College v Hallam College

Thursday, June 9

Westfields Sports High v Hills Sports High

Queensland Results

Langer Cup

Ipswich SHS 24 – 16 Keebra Park SHS

Aaron Payne Cup

Mackay State High School 0 – 32 St Patrick’s College

Related Links

DailyTelegraph

More Schoolboy Cup News

More NSW School footy news

Action Photo Galleries

NSWRL Junior Rep’s

NSW School Footy

 

More posts from this section

Recent Posts

More in QLD School Footy