Connect with us

Woman's Rugby League

Women’s squads named for National Championships

City u19s halfback Zali Hoskins in action for the Cronulla Sharks in the Tarsha Gale Cup (Photo : Steve Montgomery)
City u19s halfback Zali Hoskins in action for the Cronulla Sharks in the Tarsha Gale Cup (Photo : Steve Montgomery)

Women’s squads named for National Championships

Author : NSWRL Media Release

The NSWRL is pleased to announce the Country and City Women’s Under 19s squads to take part in the Harvey Norman National Championships at Redcliffe this week.

The four-day tournament starting on Thursday 20 May will involve 300 players from across Australia with the event split into an Under 19s and an Open Age competition.

The Under 19s competition will be played in 20-minute halves with NSW City and NSW Country coming up against QRL Sapphires, QRL Rubys, Victoria, Western Australia, South Australia and Northern Territory.

The first three days of the tournament will involve pool matches with finals scheduled for the top six teams on Sunday 23 May.

Harvey Norman NSW Women’s Origin coach Kylie Hilder and NSW Women’s Under 19s coach Blake Cavallaro will attend the tournament which acts as a pathway for higher honours, including the Harvey Norman NSW Women’s Origin team.

NSW City Under 19s

1. Cassey Tohi-Hiku (St George Dragons)
2. Andie Robinson (Cronulla-Sutherland Sharks)
3. Iesha Duckett (Sydney Roosters)
4. Maddie Binding (Sydney Roosters)
5. Jessica Whelan (Wests Tigers)
6. Luisa Yaranamua (St George Dragons)
7. Zali Hopkins (Cronulla-Sutherland Sharks)
8. Fatafehi Hanisi (St George Dragons)
9. Rueben Cherrington (St George Dragons)
10. Losalio Sita Payne (Parramatta Eels)
11. Ryshe Faamausili (St George Dragons)
12. Leilani Wilson (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
13. Tegan Dymock (Cronulla-Sutherland Sharks)

14. Anneka Wilson (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
15. Jessica Kennedy (Wests Tigers)
16. Ebony Prior (Wests Tigers)
17. Ruby-Jean Kennard (Parramatta Eels)
18. Hope Tevaga (Wests Tigers)
19. Folau Vaki (Wests Tigers)
20. Zoe Cass (Sydney Roosters)

Coach: Kate Mullaly.

NSW Country Under 19s

1. Teagan Berry (Illawarra Steelers)
2. Charlize Lloyd-Phillips (Indigenous Academy Sydney Roosters)
3. Keele Browne (Illawarra Steelers)
4. Jordyn Preston (Illawarra Steelers)
5. Alyssa Shoulders (Newcastle Knights)
6. Keeley Kopara (Illawarra Steelers)
7. Tayla Montgomery (Indigenous Academy Sydney Roosters)
8. Kyhamoana Tevi- Fuimaono (Newcastle Knights)
9. Taneka Todhunter (Indigenous Academy Sydney Roosters)
10. Rose Lina Tau (Illawarra Steelers)
11. Bree Chester (Newcastle Knights)
12. Chantel Tugaga (Illawarra Steelers)
13. Lilly Baker (Glebe Dirty Reds)

14. Sophie Clancy (Newcastle Knights)
15. Ula-Mari Time-Cribb (Illawarra Steelers)
16. Tabua Tuinakauvadra (Glebe Dirty Reds)
17. Matilda Jones (Newcastle Knights)
18. Tylah Vallance (Newcastle Knights)
19. Ruby Smith (Indigenous Academy Sydney Roosters)
20. Tiana Kore (Illawarra Steelers)

Coach: Alicia-Kate Hawke.

Updated Queensland Under 19 squads

Queensland Sapphires

Jasmine Peters
Tiamo Williams
Emmanita Paki
Sera Koroi
Faith Tutauha
Jada Ferguson
Courtney Tamati
Ebony Laing
Destiny Brill
Jayda Lofipo
Makenzie Weale
Keilee Joseph
Hannah Larsson
Oshanis Whakatau

Nakita Sao
Tamzin Taumafai
Hannah Sorensen
Emmogen Taumafai
Fiona Jahnke
Baylee Davies

Coach : Gavin Lloyd

Queensland Rubys

Traevonnah Fisher
Clarissa Baira
Tyesha Mikaio
Liantre Simon-Anderson
Sierra Maple
Jetaya Faifua
Courtney-Lee Nolan
Jordii Mahendrarajah
Chelsea Campbell
April Ngatupuna
Sara Sautia
Zoe Cook
Tiana Raftstrand-Smith
Maddison Riedy-Brown

Layne Northey
Georgina Tuitaalili
Indee Brown
Jazmon Tupou-Witchman
Skye Girard
Jayda Lole

Coach : Roy Leoni

More posts from this section

Recent Posts

More in Woman's Rugby League