Connect with us

Club Footy

Sharks Junior Rep Teams Lists – Round 1

Cronulla-Sutherland Sharks

Sharks Junior Rep Teams Lists – Round 1
Author : Sharks Media
Photo : Steve Montgomery
The Sharks junior rep teams all face testing first-up assignments when they travel to Wollongong to tackle the Illawarra Steelers in round one matches.

Matches are set to be contested in the under-16 Matthews Cup, under-18 SG Ball and women’s under-18 Tarsha Gale, with the day kicking off at 10:00 am at the Collegians Sporting Complex in Figtree.

The Steelers are the defending champions in both the SG Ball and Tarsha Gale Cup, however the Sharks qualified for finals in all three competitions in 2019 and are confident of putting together strong seasons once again in 2020.

The first match on the day will the Tarsha Gale clash at 10:00 am, with the girls this year playing under a new format, with 13 players per side, as opposed to 11 from last season, and over two 30-minute halves after the 2019 competition was contested over three 20-minute periods.

The Matthews Cup match is scheduled to get underway at 11:30 am, with the SG Ball to follow at 1:00 pm.

Sharks team lists for the respective round one match are below.

CRONULLA SHARKS HAROLD MATTHEWS ROUND 1

1 Siteni Taukamo (c)
2 Tyrell Fakaua
3 Talanoa Penitani
4 Koby Douglas
5 Harrison Hood
6 Oliver Townsend
7 Max De Meio
8 Zane Watson
9 Taj Brailey
10 Lachlan Crossle
11 Lawson Cotter
12 Luke Raymond
13 Billy Dickens

Interchange

14 Osca Catton
15 Lachlan Araullo
16 Cruiz Devine
17 Nicholas Stonestreet
18 Justin Letton
19 Joel Patton

Coach – Jim Pizanias

CRONULLA SHARKS SG BALL ROUND 1

1 Noah Lester
2 Harley Lester
3 Douglas Levi
4 Jordan Samrani
5 Samuel Stonestreet
6 Kade Dykes
7 Manaia Waitere
8 Joshua Finau
9 Romano Cook
10 Semisi Sikea
11 Kitione Kautoga
12 Sam Jinks
13 Blake Hosking

Interchange

14 Kobie Wilson
15 Jake Biggs
16 William Abou-arrage
17 Zac Hodges
18 Jed Hardy
19 Burt Tukala

Coach – Chris O’Connell

CRONULLA SHARKS TARSHA GALE ROUND 1

1 Jaime Chapman
2 Indiana Killick
3 Ella Barker
4 Andie Robinson
5 Tayah Beckett
6 Ally Weir
7 Zali Hopkins
8 Lilli Kelly
9 Sienna Stewart
10 Skye Brennan
11 Taylah Vella
12 Sian Allen
13 Tegan Dymock

Interchange

14 Sophia Griffin
15 Tia Hinds
16 Charlee Proctor
17 Erika Kavana
18 Kirsty Sant
19 Ella Gould

Coach – Kate Mullaly

More posts from this section

Recent Posts

More in Club Footy