Connect with us

Confraternity Carnival

Marymount College Surges into Semis

Marymount College Surges into Semis (Photo : QISSRL)
Marymount College Surges into Semis (Photo : QISSRL)

Marymount College Surges into Semis

Author : QISSRL

Marymount College Surges Into Semis

Marymount College Surges Into Open Confro Semis

One of the most open Confraternity Carnivals in memory has brought together three unbeaten semi-finalists and a Marymount College team that rode an extraordinary path into the final four of the famous schools meet in Brisbane today.

Marymount College, coached by NRL premiership winner Matt Geyer and featuring famous rugby league names, kept their cool in two dramatic finishes today at St Laurence’s playing fields at Runcorn.

Geyer went to bed last night thinking his players could be denied a shot at the historic Shield because their path to the semi-finals was so tough.

Burleigh Waters school needed to win today’s final pool match while hoping two-time defending champions Ignatius Park College lost their first “Confro” game since 2018.

It all unfolded within three tense minutes as Ignatius Park College lost to surging Emmaus College.

Rockhampton while Marymount College scored after the siren on the neighbouring field to secure a superior points differential to qualify for the quarter-finals. Until that try,

Marymount and Ignatius Park had been locked on the same points differential.

Marymount College then came from behind to defeat The Cathedral College, Rockhampton 10-6 to reach Thursday’s semi-finals along with three unbeaten teams.

Three unbeaten teams

Emmaus College, Rockhampton; St Brendan’s College, Yeppoon; and St Patrick’s College, Mackay.

The Confraternity Carnival, sponsored by CQ University and staged by Queensland Independent Secondary Schools Rugby League, brings together 52 boys’ teams and 12 girls’ teams from Catholic and Independent schools across Queensland.

The first carnival was played in 1980 with a host of Queensland’s greatest players emerging from the event.

This day is nicknamed “heartbreak Tuesday” because four draining matches in two days, including a quarter-final, can knock teams out of the Confraternity Shield race before tomorrow’s rest day.

The heartbreak came today for Ignatius Park College. The runner-up in last year’s Queensland open schools titles and the most consistent Confro team over more than a decade was a stunning casualty.

Meanwhile, Marymount College rejoiced as they reached the last four of the Confraternity Shield after storming home late in the semi-darkness at Bundaberg in 2019.

“I went to bed last night really hoping the players could make it through today because we know they’re a quality team but the path today wasn’t easy,” Geyer said.

“This is my ninth carnival and I can’t remember one that’s been so open so it’s a great opportunity for all teams in the semi-finals.

“We know we’ll have to play well on Thursday but we have a really good bunch of kids who play the game in the right spirit which is what this carnival is all about. It’s exciting to be getting ready for a semi-final.”

Some of the Marymount players’ surnames are familiar to league fans.

Centre Phillip Coates’ is the brother of Queensland winger Xavier; Oscar Laffranchi is the son of former Blues Origin forward Anthony; and powerful backrower Cooper Bai is the son of former PNG star Marcus.

But it took the speed of halfback Jimi Pedlow to claim the winning try for Marymount as a brave TCC scrambled to defend a counter-attack that broke their 6-4 at halftime.

Marymount will meet St Brendan’s College, Yeppoon in the semi-finals. The Confro heavyweight has won its four matches across the first two days and showcased its power with a 46-0 win over St Augustine’s College, Cairns in the quarter-final.

Thursday’s second semi-final brings together Emmaus College, Rockhampton and St Patrick’s College, Mackay.

Emmaus College has maintained its impressive lead-up form with an unbeaten run into the semi-finals.

Their 16-0 win over Ignatius Park College in the final pool match sounded a warning backed up by a 20-0 semi-final win over Shalom College, Bundaberg.

St Patrick’s College overcame an impressive Iona College, Lindum in their quarter-final 18-6. Last year’s runners-up made the most of their opportunities to remain unbeaten for the week.

A total of 16 teams each contest the boys’ Divisions 1 and 2 while 20 teams are playing in Division 3.

The second-tier Bob Linder Trophy will be decided between: Marist College, Ashgrove; St Peter Claver College, Riverview; Ignatius Park College; and St Mary’s College, Toowoomba.

They each won their quarter-finals this afternoon.

Ignatius Park faced one of the most stunning losses in Confro history only to hold on to defeat Division 1 debutants St Edmund’s College, Ipswich 18-16 in their Trophy quarter-final.

St Edmund’s dominated the last 10 minutes of the match in one of the most stirring performances in recent carnival history.

The quarter-finals were held across Division 2 today and 2022 champions Our Lady of the Southern Cross College, Dalby are in the running again.

They reached the semi-finals alongside Columba Catholic College, Charters Towers; St Columban’s College, Caboolture and host school St Laurence’s College, South Brisbane.

The quarter-finals for Division 3 will be contested on Thursday with finals for all Divisions on Friday.

Boys’ Day 2 results

DIVISION 1

Pool A

Emmaus College, Rockhampton 16 d Ignatius Park College, Townsville 0

Marymount College, Burleigh Waters 18 d Padua College, Kedron 10

Pool B

St Augustine’s College, Cairns 14 d Marist College, Ashgrove 12

St Patrick’s College, Mackay 10 d Rockhampton Grammar School 0

Pool C

Iona College, Lindum 24 d St Peter Claver College, Riverview 6

St Brendan’s College, Yeppoon 34 d St Patrick’s College, Shorncliffe 0

Pool D

The Cathedral College, Rockhampton 40 d St Edmund’s College, Ipswich 6

Shalom College, Bundaberg 20 d St Mary’s College, Toowoomba 12

Shield quarter-finals

St Patrick’s College, Mackay 18 d Iona College, Lindum 6

St Brendan’s College, Yeppoon 46 d St Augustine’s College, Cairns 0

Emmaus College, Rockhampton 28 d Shalom College, Bundaberg 0 Marymount College, Burleigh Waters 10 d The Cathedral College, Rockhampton 6

Bob Lindner Trophy quarter-finals

Marist College, Ashgrove 18 d St Patrick’s College, Shorncliffe 0

St Peter Claver College, Riverview 12 d Rockhampton Grammar School 8

Ignatius Park College, Townsville 18 d St Edmund’s College, Ipswich 16

St Mary’s College, Toowoomba 18 d Padua College, Kedron 16

DIVISION 2

Pool A

Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 16 d St Teresa’s College, Abergowrie 14

St Columban’s College, Caboolture 28 d Holy Spirit College, Mackay 10

Pool B

Aquinas College, Ashmore 2 d St Joseph’s College, Toowoomba 0 Marist College, Emerald 8 d All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 4

Pool C

Villanova College, Coorparoo 20 d St Thomas More College, Sunnybank 12
St Laurence’s College, South Brisbane 12 d Columba Catholic College, Charters Towers 10

Pool D

Assumption College, Warwick 28 d Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 16
St Michael’s College, Merrimac 16 drew with Blackheath and Thornburgh College, Charters Towers 16

Neil Bloxsidge Plate quarter-finals

Columba Catholic College, Charters Towers 14 d Aquinas College, Ashmore 12
St Laurence’s College, South Brisbane 46 d Marist College, Emerald 0
St Columban’s College, Caboolture 20 d Blackheath and Thornburgh College, Charters Towers 6
Our Lady of the Southern Cross College, Dalby 20 d Assumption College, Warwick 0

Confraternity Bowl

St Teresa’s College, Abergowrie 36 d St Michael’s College, Merrimac 10
Holy Spirit College, Mackay 10 d Clairvaux MacKillop College, Mt Gravatt 8
St Thomas More College, Sunnybank 26 d All Souls St Gabriel’s College, Charters Towers 4
Villanova College, Coorparoo 26 d d St Joseph’s College, Toowoomba 6

DIVISION 3

Pool A

Xavier Catholic College, Hervey Bay 38 d Emmaus College, Jimboomba 0
Unity College, Caloundra West 16 d Gilroy Santa Maria College, Ingham 10

Pool B

Trinity College, Beenleigh 8 d Mt Maria College, Mitchelton 4
St Patrick’s College, Gympie/Good Samaritan College, Bli Bli 24 d St Augustine’s College, Augustine Heights 12
Mt Maria College, Mitchelton 12 drew with St Augustine’s College, Augustine Heights 12
St Patrick’s College, Gympie/Good Samaritan College, Bli Bli 24 d Trinity College, Beenleigh 10

Pool C

Southern Cross Catholic College, Townsville 14 d Faith Lutheran College, Plainland 6
St John’s School, Roma 8 d St James’ College, Spring Hill 4

Pool D

Chisholm Catholic College, Cornubia 8 d St Mary’s College, Woree 6
Chanel College, Gladstone 28 d St John’s College, Nambour 6

Pool E

Good Shepherd College, Mount Isa 26 d Ryan Catholic College, Townsville 0 St Anthony’s College, Townsville 4 drew with McAuley College, Beaudesert 4

Ryan Catholic College, Townsville 16 d St Anthony’s College, Townsville 6

Good Shepherd College, Mount Isa 30 d McAuley College, Beaudesert 6

Quarter-finals to begin on Thursday

Related Links

QISSRL

2023 Confro News

New Girls Teams In Confo Carnival

Marymount College Surges into Semis

Confraternity Carnival Takes Off

 

Confro2023 Preview Ignatius Park College

Sydney East Schools Sports Association

Action Photo’s

Sydney North v Sydney South East

Sydney West v Sydney South West

Daily Telegraph

Langer Trophy, Round 3

Langer Trophy Marsden v Keebra Park 

Meet the Langer Cup speed Machines

Langer trophy teams rated

Schoolboy Cup Rnd 1 double header

 

Erindale flex their muscle

NSWCHS selects u18 schoolboy / girls teams

 

Great day for Sydney schoolboy footy

NSWCHS u18 schoolgirls trials

Day 3 Action Photo’s

BOYS

Sydney GOLD v Presidents

Sydney RED v Southern

Northern V Western

GIRLS

Southern v Western

Sydney RED v Northern

Sydney GOLD v Western

 

NSWRLRA Junior Reps Presentation Night

2023 Sharks Jnr Rep Presentation Night

 

Panthers announces 2023 Junior Representative award winners

2023 Bulldogs Junior Representative Awards

City Under 16s overwhelm Country

City Under 18s chalk up three-peat over gallant Country

Representative teams named for Country v City

Country Women take early bragging rights

 

Eels able to outlast determined Knights

Roosters make history with back-to-back Tarsha Gale Cups

2023 Harold Matthews Cup Grand Final

Mounties win epic decider with historic scoreline
Monaro compile magnificent seven tries to down Knights

Action Photo Galleries

2023 Women’s Country Championship (Coming Soon)
2023 Harold Matthews Cup Grand Final
2023 SG Ball Cup Grand Final (Coming Soon)
2023 Tarsha Gale Cup  (Coming Soon)

NSWCHS u18 schoolgirls trials

2023 SG Ball Cup Grand Final team lists

2023 Tarsha Gale Cup Grand Final team lists

2023 Harold Matthews Cup Grand Final team lists

2023 HNWP Grand Final team lists

SG Ball finals six players to watch

2023 Harold Matthew Cup Elimination Finals Team Lists

 

2023 Tarsha Gale Cup Elimination Finals Team Lists

2023 SG Ball Cup Elimination Finals Team Lists

Action Photo Galleries

Semi Final Laurie Daley Cup Action Photo’s

More NSWRL Junior Rep’s news 

More Women’s Rugby League news 

Harold Matthews Cup Draw / Results

SG Ball Cup Draw / Results

Tarsha Gale Cup Draw / Results

HNWP Draw / Results

Andrew Johns Cup Draw / Results

Laurie Daley Cup Draw / Results

(QRL) Mal Meninga Cup Draw / Results

(QRL) Cyril Connell Challenge Draw / Results

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More posts from this section

Recent Posts

More in Confraternity Carnival