Connect with us

QLD FOOTY

All four City v Country teams named

Queensland City U17s v Queensland Country U17s All four City v Country teams named

All four City v Country teams named

Author : Jorja Brinums QRL lead content producer

Queensland’s best emerging under 17 talent – girls and boys – will be put on show in Queensland City versus Queensland Country games on October 2.

Here are the four teams who will be showing off their skills in what will no doubt be two very tight tussles.

For more information about the program, click here.

City v Country teams

Queensland Under 17 Country – Girls

Name Club Region

Aerialle Hobbler Far North Queensland North Queensland
Alenna Whipp Central Queensland Capras Central Queensland
Anna-Mina Bin Awel Townsville Blackhawks North Queensland
Emily Bella Mackay Cutters North Queensland
Grace Giampino Sunshine Coast Falcons Central Queensland
Issy Bartolo Mackay Cutters North Queensland
Katelyn Collie Western Mustangs Central Queensland
Kirra Smith Sunshine Coast Falcons Central Queensland
Leila Murphy (Doyle) Mackay Cutters North Queensland
Lillian Yarrow Central Queensland Capras Central Queensland
Mackenzie Zeller Western Mustangs Central Queensland
Makayla Everding Sunshine Coast Falcons Central Queensland
Melissa Hosea North Queensland OTB North Queensland
Montana Mook Far North Queensland North Queensland
Nancy Sullivan Sunshine Coast Falcons Central Queensland
Shae Holliday Sunshine Coast Falcons Central Queensland
Theophelia Mosby-Nona Townsville Blackhawks North Queensland

Queensland Under 17 City – Girls

Name Club Region

Athena Vili Logan Brothers South East Queensland
Charmayne Pakura Logan Brothers South East Queensland
Danii Perese Nerang Roosters South East Queensland
Ebony Raftstrand-Smith Parkwood Sharks South East Queensland
Imogen Hei Nerang Roosters South East Queensland
Jacinta Carter Beenleigh Lions South East Queensland
Kiarah Siauane Waterford Demons South East Queensland
Lavinia Kitai Parkwood Sharks South East Queensland
Lily-Rose Kolc Burleigh Bears South East Queensland
Malaela Su’a Logan Brothers South East Queensland
Rialey Baty Logan Brothers South East Queensland
Rilee Jorgensen Nerang Roosters South East Queensland
Shaylee Joseph Waterford Demons South East Queensland
Sienna Lofipo Redlands Parrots South East Queensland
Skyla Adams Nerang Roosters South East Queensland
Sunny Gerrard Nerang Roosters South East Queensland
Tarleah Fisher-Pearson Ipswich Brothers South East Queensland
Tavarna Papalii Nerang Roosters South East Queensland

Queensland Under 17 Country – Boys

Name Club Region

Mack Nixon Central Queensland Capras North Queensland
Elekana Suavai Cairns North Queensland
Joseph Currie Toowoomba Central Queensland
VJ Winterstein Townsville Blackhawks North Queensland
Trae Bennetto Goondiwindi Central Queensland
Zack Lamont Kawana Central Queensland
Tomas Powell Rockhampton Central Queensland
Lachlan Lerch Townsville Blackhawks North Queensland
Damon Marshall Townsville North Queensland
Del Wigmore Cairns North Queensland
Sione Afu Townsville Blackhawks North Queensland
Jack Underhill Kawana Central Queensland
Tajshon Messa-Santo Townsville North Queensland
Brock Hinds Yeppoon Central Queensland
Baden Robinson Rockhampton Central Queensland
Sean Bourke Townsville North Queensland
Mitchell Jennings Beerwah Central Queensland
Brady Hazledine Mackay North Queensland

Queensland Under 17 City – Boys

Name Club Region

Kallum Weatherall-Stacey Redcliffe Dolphins South East Queensland
Will Curren Norths Devils South East Queensland
Robert Toia Sydney Roosters South East Queensland
Kyle Colburn Ipswich Jets South East Queensland
Haizyn Mellars Wynnum Manly Seagulls South East Queensland
Jye Gray Runaway Bay South East Queensland
Josh Lynn Runaway Bay South East Queensland
Lance Fualema Easts South East Queensland
Blake Mozer Runaway Bay South East Queensland
Ben Te Kura Redcliffe Dolphins South East Queensland
Seth Nikotemo Gold Coast South East Queensland
Angus Hinchey Norths Devils South East Queensland
Liam Le Blanc Norths Devils South East Queensland
Tyrell Waka-Rhind Norths Devils South East Queensland
Josiah Pahulu Ipswich Jets South East Queensland
Ryan Jackson Wynnum Manly Seagulls South East Queensland
Arama Hau Gold Coast South East Queensland
Wil Sullivan Ipswich Jets South East Queensland
Tory Bath Norths Devils South East Queensland
EJ Finau Logan South East Queensland

Everything you need to know about QRL City v Country

National Schoolboy Cup Final

St. Augustines come from behind to win QLD Schoolboy Trophy

Keebra Park awesome in girls Karyn Murphy Cup win

Palm Beach smash St. Brendans in QLD Schoolboy Cup Grand Final

Australian schoolboy rugby league team named

More posts from this section

Recent Posts

More in QLD FOOTY